Založ si blog

Platím dane ako krava, štát s nimi hospodári ako dobytok

Takto nedávno začala politická diskusia, ktorú vysielali v jednej nemenovanej českej televízii. Diváčka z publika vstala, a takýmto spôsobom sa snažila vyjadriť svoj nesúhlas s krokmi tamojšej vlády. „Platím dane ako taká krava už desaťročia, a vy, milí predstavitelia vlády, s mojimi peniazmi hospodárite už desaťročia ako obyčajný dobytok.“ Po tomto výstupe zavládlo v štúdiu nachvíľu ticho, po odmlke sa prítomní hostia trošku pousmiali, a nasledovala z ich strany lekcia politickej komunikácie, alebo ako my, novinári, vravíme politického „oblbovania“ ľudí. Myslím však, že prítomní hostia túto nahnevanú diváčku itak nepresvedčili. Detailnejšie zábery kamery na jej nadutú tvár hovorili za všetko. 

 

Módne neplatenie daní na slovenský spôsob

S týmto postojom k plateniu daní sa nestretáva len česká vláda. Myslím, že naša krajina sa v tomto smere na bratov Čechov pekne doťahuje. Ako sa nedávno nechal počuť samotný minister financií Peter Kažimír, neplatenie daní sa na Slovensku stalo módou. Paradoxne, jeho kolega- šéf daniarov František Imrecze  vyhlasuje, že sa to nezmení dovtedy, pokým vláda bude zakrývať pred ľuďmi svoje výdavky.  Nebolo to tak dávno, keď v rozhovore, ktorý som s nim robila, mi na argument, že neplatenie daní ľudia odôvodňujú tým, že za to nedostávajú od štátu adekvátne služby, povedal:


,,Týmto ľuďom odpovedám, že s nimi súhlasím v tom, že väzba medzi efektívnym prerozdeľovaním a efektívnym príjmom je veľmi silná. V rámci mojich diskusií s jednotlivými ministerstvami sa snažím presadiť to, aby jasne verejnosť informovali, kam ich peniaze smerujú a ako, čo sa teraz veľmi nedeje. V opačnom prípade myslenie ľudí a ich nastavenie dane neplatiť nikdy nezmeníme.“


Argumenty ľudí sú dlhodobo jasné, a ich postoje nezmenila ani jedna doterajšia vláda. Prečo, keď kradnú politici, by mal človek platiť štátu, aj tak si to oni rozdelia, a Slovákovi sa v konečnom dôsledku nedostane nič. Táto filozofia sa v hlavách ľudí len ťažko zmení, musela by ísť príkladom politická elita.

 

Kažimír ako „bojovník“ so sivou ekonomikou?

Nech už ste zafarbení na modro či na červeno, jedno tejto vláda nemožno uprieť. Snahu bojovať s daňovými podvodmi. To, že chce Kažimír dostať vďaka opatreniam do rozpočtu viac ako miliardu eur, je veľmi ambiciózny plán, ktorý mu ale môžu na konci dňa opoziční poslanci pekne zrátať, ak sa mu to nepodarí. Pravdou však je, že doposiaľ o tom toľko ako on vlády ani nehovorili, tobôž nie konali. Už len taký experiment s bločkovou lotériou, ktorý má prinútiť ľudí, aby s vidinou výhry pýtali v obchodoch a reštauráciách bločky. Alebo taký rating „poslušných“ firiem, ktoré poctivo platia dane, a mali by ísť ostatným podnikateľom príkladom. Alebo Kažimírova „daňová kobra“, ktorá od októbra minulého roka odhalila viacero podvodov na DPH. Spolu si vláda pripravila 50 opatrení, časť z nich sa zaviedla, časť ešte zavedie. Opozícia však už teraz ráta, že sa minister vlastne prerátal. Výber daní za prvé štyri mesiace bol totiž slabší, ako minulý rok, slabší aj ako očakávali na rezorte financií. Nielen čo sa výberu DPH týka, ale aj výberu daní z príjmu fyzických osôb. Boju s daňovými únikmi totiž neprospieva kríza, a s tým súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti, ani zvýšenie daňovo- odvodového zaťaženia.

 

Niektoré plány financmajster mení

Niektoré opatrenia vlády by sa však dali zaradiť do kolónky „kontraproduktívne“. Nedávno rezort predstavil ďalší zo svojich plánov, ktorý chystá v budúcom roku. Ten medzičasom tak zľudovel, že dostal Kažimír pomenovanie „tehlový úžerník.“

„Budeme sledovať každú tehlu, ktorá bola kúpená a použitá pri stavbe domu či bytu, ako aj to, či sa za tieto tehly odviedla DPH. Týka sa to všetkého stavebného materiálu,“ povedal pred týždňom Kažimír. A malo sa to týkať aj všetkých stavebných prác. To je problém, keďže na stavbu domu si často volajú Slováci svoju rodinu či známych, a dokladovať svojpomocnú prácu by bol dozaista problém. Rezort financií po kritike teraz zmierňuje rétoriku. Najnovšie má byť cieľom daniarov hlavne sledovanie stavebných aktivít a zdrojov na ich financovanie. Ich zapojenie do kolaudácie pritom nemá byť povinné.

 

Štát momentálne sprísňuje daňové kontroly, dokonca chce samotným kontrolórom „pridať“ na plate. Momentálne sa ich mzda pohybuje na úrovni 600 eur. To je aj dôvod prečo počet prípadov, kedy daňoví kontrolóri a neraz i šéfovia daňových úradov pomáhajú pri podvodoch, stále narastá. Vláda sa preto rozhodla štátnych zamestnancov motivovať, aby nespolupracovali s "druhou stranou". Minister financií má od premiéra voľnú ruku na zvýšenie platov úradníkov, ak na daniach a clách vyberú viac. Obrázok: ZDROJ: SHUTTERSTOCK.

 

Tak či onak, boj s daňovými podvodmi je behom na dlhé trate. Výsledky nemožno očakávať hneď. Tak ako ani ľudia nemôžu očakávať, že štát „odrazu“ prestane maskovať výdavky, a politická elita pôjde v platení daní príkladom. Rada by som žila v slnečnom štáte, kde všetci daňovníci čakajú na deň, kedy podajú daňové priznanie, s vedomím, čo všetko za to od štátu dostanú. Lepšie cesty, fungujúce zdravotníctvo, či prosperujúce školstvo. Za seba môžem povedať, že platím tomuto štátu dane ako krava (ako moja česká kolegyňa), a očakávam, že s mojimi peniazmi nebude štát hospodáriť ako dobytok. Dokonca si aj budem zakaždým povinne pýtať bločky v podnikoch a obchodoch, nahlásim, keď dostanem falošný blok, zaplatím poslušne a načas koncesionárske poplatky, a veľmi rada si vystojím s úsmevom rad na daňovom úrade. To všetko urobím. Žiadam ale, tak ako každý slušný občan tejto krajiny, aby som za to dostala adekvátne služby od štátu.

Zlomia nás populisti?

14.02.2017

Ešte pred migračnou krízou hovorili európski lídri o potrebe užšej integrácie. Pár mesiacov na to, keď nekontrolovateľný prílev migrantov využili vo svoj politický prospech populisti a extrémisti, viac »

Briti otvorili neliečené rany únie

24.06.2016

Britskí euroskeptici ako aj eurooptimisti otvorili témy, s ktorými sa nielen Briti pasujú už niekoľko rokov. Nekontrolovateľný prílev migrantov, prílišná bruselská byrokracia a regulácie viac »

Skloňme hlavy pred Britmi

23.06.2016

41 rokov spojenectva Veľkej Británie so zvyškom Európskej únie bolo poznačené množstvom výnimiek. Už niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná aj ako železná lady, bola viac »

USA-RUSSIA/SUMMIT

Druhý summit Putin-Trump by sa mal konať na jeseň

19.07.2018 23:33

Diskusie o príprave ďalšieho stretnutia Trumpa s Putinom už prebiehajú.

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

Lenka Buchláková

Ekonomický blog "Od eka do eka" prináša príspevky na aktuálne politicko-ekonomické témy nielen zo Slovenska. Všetko to, čo sa do tlačených novín Pravdy nezmestilo. Autorka je ekonomickou redaktorkou denníka Pravda. spravy.pravda.sk/autor/132-bu…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 583459x
Priemerná čítanosť článkov: 9261x

Autor blogu