Založ si blog

Skloňme hlavy pred Britmi

41 rokov spojenectva Veľkej Británie so zvyškom Európskej únie bolo poznačené množstvom výnimiek. Už niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná aj ako železná lady, bola proti užšej spolupráci v únii na úkor národných záujmov a chcela stoj čo stoj zo spoločného európskeho bloku iba profitovať. Bola to práve ona, ktorá vybojovala pre Britov v roku 1984 tzv. britský rabat. Ide o zľavu na príspevok Spojeného kráľovstva do unijného rozpočtu, ktorý vracia britskej vláde EÚ. Celkový príspevok Britov v roku 2015 do rozpočtu únie sa vďaka rabatu zredukoval zo 17,8 miliárd na 12,9 miliárd libier.

 

,,Chcem svoje peniaze späť", povedala Thatcherová na summite v Dubline v roku 1979. Vo svojej knihe Umenie vládnuť na margo európskych krajín napísala: ,,V priebehu môjho života všetky problémy prišli z kontinentálnej Európy a všetky riešenia od anglicky hovoriacich národov na celom svete." FOTO: SITA/AP

,,Chcem svoje peniaze späť“, povedala Thatcherová na summite v Dubline v roku 1979. Vo svojej knihe Umenie vládnuť na margo európskych krajín napísala: ,,V priebehu môjho života všetky problémy prišli z kontinentálnej Európy a všetky riešenia od anglicky hovoriacich národov na celom svete.“ FOTO: SITA/AP

Vzťahy medzi Britániou a zvyškom Európy sa nikdy nedali nazývať vrúcnymi, najmä tie medzi Britmi a Francúzmi. Paradoxne referendum o zotrvaní alebo odchode krajiny z EÚ sa rieši v dobe, keď Briti dosiahli väčšinu zo svojich požiadaviek v rámci európskej politiky, a to aj v čase prehlbovania únie. Napríklad udržanie prístupu na vnútorný trh bez zmeny pravidiel či zachovanie národných kontrol v rámci zahraničnej a bezpečnostnej politiky, nakoľko Briti sú stále mimo schengenský priestor. Prinútili úniu liberalizovať zahraničný obchod a odmietli propagovanie federalistických symbolov.
Súčasný britský premiér David Cameron je proti akémukoľvek ďalšiemu prehlbovaniu únie v politickej a ekonomickej rovine. Odmieta spoločnú daň z finančných transakcií, bankovú úniu, spoločného ministra financií pre úniu a stálu výnimku má krajina aj v prípade neprijatia eura.
Vo februári tohto roka Cameron vybojoval v Bruseli pre Britániu ďalšie ústupky. Tie ale únia naplní v prípade, že Briti aj po referende 23. júna zostanú súčasťou spoločného európskeho bloku. Ústupky sa týkajú najmä migrantov. Cameron ešte v roku 2010 Britom sľúbil, že vyrieši nezvládnuteľnú situáciu s prisťahovalcami, ktorí do krajiny ale prichádzajú prevažne za prácou z chudobnejších krajín únie. Aktuálne tam pracuje aj okolo 100- tisíc Slovákov. Každoročných 300- tisíc nových prisťahovalcov chce premiér zosekať o viac ako polovicu. A to aj napriek tomu, že podľa viacerých štúdií, za posledných 10 rokov prispeli migranti do britského rozpočtu viac, ako z neho odčerpali na rôznych sociálnych benefitoch.
Práve téma migrantov výrazne rezonovala v predreferendovej kampani v oboch táboroch, teda u stúpencov brexitu ale aj zástancov zotrvania krajiny v únii. Tí, čo sú za odchod Británie z únie však posledné týždne pri migrantov neskutočne zavádzali, a urobili zo všetkých povaľačov, teroristov a príživníkov, ktorý patria na starý kontinent, a nie do Británie.
V hre je teraz naozaj veľa. Všetci si v Európe uvedomujú, že prípadný odchod Británie z únie by len prilial olej do ohňa k jej súčasným problémom. Dominový efekt by bol totiž nezastaviteľný. Európa preto musela krátko pred konaním referenda nielen v prípade migrantov opäť raz skloniť hlavu pred Britmi vo viere, že uberie vietor z plachiet britským euroskeptikom a takto odvráti ekonomickú a politickú katastrofu. Víťazstvo zástancov zotrvania Británie v únii ale bude znamenať ďalšie tvrdé rokovania zo strany Camerona na bruselskej pôde. To je však najlepší možný scenár, aký by si únia mala želať- britský premiér je pripravený pretlačiť veľkú reformu bloku, ktorý pomaly stráca v súčasnej podobe svoj význam.

Zlomia nás populisti?

14.02.2017

Ešte pred migračnou krízou hovorili európski lídri o potrebe užšej integrácie. Pár mesiacov na to, keď nekontrolovateľný prílev migrantov využili vo svoj politický prospech populisti a extrémisti, sa ukazuje hlbšia integrácia ako utopistická myšlienka. Pochybnosti priniesol už vlaňajší výsledok britského referenda, kde si Briti tesnou väčšinou zvolili odchod Veľkej [...]

Briti otvorili neliečené rany únie

24.06.2016

Britskí euroskeptici ako aj eurooptimisti otvorili témy, s ktorými sa nielen Briti pasujú už niekoľko rokov. Nekontrolovateľný prílev migrantov, prílišná bruselská byrokracia a regulácie či vágne riešenia bezpečnostných hrozieb označujú odborníci ako začiatok konca únie v prípade, ak nedôjde k zásadným reformám v jej fungovaní. O zreformovanie Európy bojoval [...]

Ekonomické NATO. O nás bez nás

08.05.2016

Roky pripravovaná najväčšia obchodná zóna voľného obchodu na svete medzi USA a Európskou úniou sa opäť raz dostala do slepej uličky. Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) momentálne právom rozdeľuje Európanov. Čo sa dalo čakať, ak dohoda, ktorá sa týka 800 milión ľudí, je netransparentná, a celý čas sa dohaduje za zatvorenými dverami. Podľa [...]

Hinot

Belehrad Lukašenka nepoteší. Srbi prominentného kritika nevydajú

12.09.2024 11:24

Srbské úrady zatkli bieloruského filmára Andreja Hniota 30. októbra na letisku v Belehrade na základe zatykača Interpolu.

putin

Putin chce „nový svetový poriadok“. Rusko je najväčšou hrozbou pre Európu a svet, konštatuje Praha

12.09.2024 11:02

Ako ďalšiu zásadnú hrozbu pre celý "euroatlantický civilizačný okruh" označila BIS Čínu.

tankovanie palivo auto nafta benzin benzinova pumpa

Opití Česi vyčíňali u susedov: Muž polial policajtov benzínom a zapálil, žena narazila do policajného auta

12.09.2024 10:41, aktualizované: 12:15

Z miesta nehody v tirolskom Jenbachu sa pokúsila žena ujsť, ale polícia ju čoskoro zastavila.

Nitra supercela cesty škody povodeň dážď

Na Záhorí platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami. V Malackách sa zhromažďuje technika

12.09.2024 10:07, aktualizované: 12:00

Budú vytipované lokality a miesta, kde preventívne osadia mobilné hrádze.

Lenka Buchláková

Ekonomický blog "Od eka do eka" prináša príspevky na aktuálne politicko-ekonomické témy nielen zo Slovenska. Všetko to, čo sa do tlačených novín Pravdy nezmestilo. Autorka je ekonomickou redaktorkou denníka Pravda. spravy.pravda.sk/autor/132-bu…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 680712x
Priemerná čítanosť článkov: 10805x

Autor blogu