Založ si blog

Británia bude posielať povaľačov späť domov

Ročne vycestujú tisícky Slovákov do Veľkej Británie za prácou. Mnohí tam však chodia aj pre štedro nastavený sociálny systém. Tomu bude onedlho koniec. Návrhy britského premiéra Davida Camerona na obmedzenie príchodu migrantov do krajiny našli sčasti podporu u európskych partnerov. Cameronove požiadavky v oblasti migrácie sú známe už dlhé mesiace. Hovoria napríklad o tom, aby prisťahovalci mali nárok na daňové bonusy až po odpracovaní štyroch rokov v krajine ako aj o zákaze poberania prídavkov na deti žijúce mimo Británie. Takisto ich chce poslať preč, ak si do šiestich mesiacov nenájdu prácu a obmedziť im právo priviesť si do krajiny rodinných príslušníkov.

 
Predseda Európskej rady Donald Tusk prišiel tento týždeň po niekoľkomesačných náročných rokovaniach medzi úniou a Britániou s návrhom, že európske štáty, vrátane Veľkej Británie, budú môcť po novom zatiahnuť záchrannú brzdu v prípade enormného tlaku na ich sociálny systém. Inými slovami, prestanú vyplácať prisťahovalcom niektoré sociálne benefity. ,,Mechanizmus záchrannej brzdy umožní členským krajinám únie reagovať na výnimočnú situáciu spojenú s enormným príchodom ľudí z iných štátov európskej 28-mičky,“ píše sa vo zverejnenom návrhu dohody, ktorá má definovať vzťah Veľkej Británie a EÚ. Cameronovi však európski lídri môžu ustúpiť viac na februárovom summite v Bruseli, ktorý sa bude konať už o dva týždne. Nakoniec sa môže stať, že Briti budú posielať domov „povaľačov“, ktorí prišli do krajiny kvôli štedro nastaveným sociálnym benefitom.

 
Zatiaľ nie je jasné, aké dávky britská vláda prisťahovalcom stopne. A či pôjde len o tých, ktorí nepracujú, alebo aj o riadne zamestnaných. V súčasnosti aj zamestnaní Slováci poberajú v krajine príspevky na bývanie (housing benefit), aby mohli zaplatiť za nájom pokiaľ ich príjem je nízky. Príspevok na bývanie môže pokrývať časť nájmu, alebo aj celý v závislosti od okolností. O housing benefit môžu cudzinci požiadať, aj keď sú nezamestnaní a aj keď pracujú. Od mesta môžu dostať aj ďalšiu pomoc, ktorá sa volá ,,discretionary housing payment“, a to pokiaľ príspevok na bývanie nepokrýva nájom. Poberať môžu aj prídavky na deti, ktoré sú ale najviac „zneužívané“ prisťahovalcami.

 
Najpočetnejšou skupinou spomedzi migrantov žijúcich v krajine sú Poliaci. Aktuálne je ich tam okolo 850- tisíc. Pracujúcich Slovákov je tam okolo 100- tisíc, ďalšie tisícky v krajine iba poberajú sociálne dávky. Každý rok príde do Británie viac ako 300- tisíc nových prisťahovalcov. Cameron chce znížiť ich celkové číslo o viac ako polovicu. Britský premiér, ktorý vo vlaňajších májových voľbách získal druhý mandát, čelí dlhodobo tlaku ohľadom naplnenia svojich sľubov z roku 2010, že zníži ročné migračné saldo v Británii pod 100- tisíc osôb. Daný záväzok mal za cieľ upokojiť obavy verejnosti zo záťaže kladenej na verejné služby. Migranti z Európy však boli doteraz z ekonomického pohľadu pre krajinu viac prínosom ako záťažou.

 
Cameron chce v oblasti migrácie dosiahnuť zmeny ešte pred britským referendom, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční už v júni tohto roka. V ňom sa Briti majú rozhodnúť, či chcú zotrvať v únii alebo nie. V hre je teda naozaj veľa. Európski lídri zrejme budú súhlasiť s Cameronovými požiadavkami, nakoľko prípadný odchod krajiny z únie by vyvolal ešte väčšie problémy ako súčasná utečenecká kríza. Dominový efekt by bol totiž nezastaviteľný.

Zlomia nás populisti?

14.02.2017

Ešte pred migračnou krízou hovorili európski lídri o potrebe užšej integrácie. Pár mesiacov na to, keď nekontrolovateľný prílev migrantov využili vo svoj politický prospech populisti a extrémisti, viac »

Briti otvorili neliečené rany únie

24.06.2016

Britskí euroskeptici ako aj eurooptimisti otvorili témy, s ktorými sa nielen Briti pasujú už niekoľko rokov. Nekontrolovateľný prílev migrantov, prílišná bruselská byrokracia a regulácie viac »

Skloňme hlavy pred Britmi

23.06.2016

41 rokov spojenectva Veľkej Británie so zvyškom Európskej únie bolo poznačené množstvom výnimiek. Už niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná aj ako železná lady, bola viac »

Ruský bombardér Tupolev Tu-160

Rusko na cvičenie vo Venezuele 'priletelo' s najväčšími bombardérmi sveta

10.12.2018 22:20

Na medzinárodnom letisku v Caracase pristáli aj ďalšie ruské stroje.

macron

Macron reaguje na nepokoje. Minimálna mzda sa zvýši o 100 eur

10.12.2018 21:44

Je to prezidentov najväčší ústupok smerom k požiadavkám protestujúcich z hnutia tzv. žltých viest.

Taliansko OBSE ministri zasadnutie Lajčák

V Bruseli sa pre kerčský incident spomínajú aj protiruské sankcie

10.12.2018 19:28

Podľa ministra Lajčáka Rada ministrov zdôraznila plnú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.

Lenka Buchláková

Ekonomický blog "Od eka do eka" prináša príspevky na aktuálne politicko-ekonomické témy nielen zo Slovenska. Všetko to, čo sa do tlačených novín Pravdy nezmestilo. Autorka je ekonomickou redaktorkou denníka Pravda. spravy.pravda.sk/autor/132-bu…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 590277x
Priemerná čítanosť článkov: 9369x

Autor blogu