Vydávajú bločky, no dane štátu neodvádzajú. Týka sa to väčšiny slovenských obchodníkov, alebo tým poctivým kazí dobré meno pár desiatok špekulantov? Posledné odhalené prípady v krajine nasvedčujú tomu, že ide o mafiu, ktorá už roky parazituje na chabej kontrole úradov, dierach v zákonoch a ľahostajnosti zákazníkov.
Colné úrady tvrdia, že sú aktuálne na stope obchodníckej mafii, ktorá roky okráda štát o stovky miliónov eur. Ako sa im to tie celé roky darí? Dnes je podľa odhadov daniarov asi 80 percent maloobchodníkov najmä v textilnom odvetví ale aj v maloobchodoch s potravinami, ktorí nakúpia tovar za hranicami Slovenska, no nemajú od neho žiaden doklad. Prepašovaný tovar potom o to jednoduchšie môžu predať bez dane.
Podľa platného zákona o účtovníctve si pritom v rámci podvojného účtovníctva musia obchodníci evidovať skladové hospodárstvo, teda pôvod samotného tovaru. Tu sa prejavujú spomínané diery v zákonoch. Problém pri zisťovaní, či obchodník daň správne odviedol, majú daniari v rámci kontrol prevádzok dlhodobo. Kompletná inventúra stavu zásob jednej predajne trvá približne päť pracovných dní, pričom na kontrolu je nasadených bežne okolo 16 pracovníkov Finančnej správy. Tí následne obchodníka vyzvú, aby dodatočne doložil nadobúdací doklad, na čo má podľa platného zákona osem dní. Za tú dobu si však obchodník môže vytlačiť desiatky pseudodokladov.
Aj mnohí z tých obchodníkov, ktorí daniarom nemajú problém zdokladovať, odkiaľ majú tovar v predajni, predsa štátu DPH neodvádzajú. Nepoctiví obchodníci totiž môžu už pri samotnom inštalovaní registračných pokladníc zvoliť v nastaveniach tzv. nefiskálny mód. Bloček tak po vydaní zákazníkovi vyzerá, že spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky s logom ministerstva financií, ale do fiskálnej pamäte sa dostanú upravené údaje. Umožňujú im to rôzne programy či USB rozbočovače. Zákazník síce dostane bloček na sumu, za ktorú si tovar kúpil, no fiskálna pamäť pokladnice zaznamená vo väčšine takýchto prípadov tržbu, ktorá je o 65 až 95 percent nižšia. Takto si jeden obchodník podľa zistení daniarov dokáže denne krátiť tržby až o 3 000 eur, čo predstavuje pre štát stratu na dani každý deň 600 eur.
Štát si aktuálne veľa sľubuje od zmien v zákone o registračných pokladniciach, ktoré zavádzajú viacero zmien na lepšiu kontrolu vydávaných bločkov. Na zastavenie karuselových podvodov štát od tohto roka zaviedol elektronický kontrolný výkaz DPH, v rámci ktorého môžu daniari vykonať efektívnejšiu krížovú daňovú kontrolu. Kým elektronické podávanie výkazov označujú daňoví poradcovia ako účinný krok, naopak maloobchodníkov pri vydávaní falošných bločkov nové opatrenia pri registračných pokladniciach veľmi nezastrašili. Dokonca ani bločková lotéria. Zdá sa, ako keby sa vôbec nebáli daňových kontrol v prípade, že si zákazník nebude môcť falošný bloček zaregistrovať do lotérie. Vymýšľajú čoraz sofistikovanejšie spôsoby, ako daň štátu neodvádzať.
Daniari pritom ohlasujú, že počet daňových kontrol znížili. Počet kontrol medzi rokmi 2011 a 2013 za rovnaké obdobie mesiacov január až august poklesol podľa posledných údajov zo 6,5 tisíca približne na 5 300.Podľa Finančnej správy klesá počet kontrol zámerne. Daniari sa v poslednom čase viac zameriavali na cielenú kontrolu DPH, pričom využívajú vlastné analytické nástroje. Efektivita stúpla z 32 percent v roku v roku 2012 na vlaňajších 41 percent.
Tieň podozrenia na to, či by to nešlo lepšie, vrhá aj najnovší prípad z Trnavy, kde daniari podvodníkom pri krátení daní sami pomáhali. Pochybení samotných úradníkov je mnoho, no pri nich je akosi ochota odhaľovania menšia.
Čo zmôžu daniari ak ich odborná ...
Čo vieš o používaní registračných... ...
Máme hlúpe zákony a asi aj hlúpy ...
nie som bloger - a vôbec, načo písať... ...
Inak zaujímavé je vidieť spleť ...
Celá debata | RSS tejto debaty