Novozvolený britský premiér David Cameron plánuje do roku 2017 vyhlásiť referendum o zotrvaní Británie v únii. Podľa jeho najnovších vyhlásení by sa malo uskutočniť už v budúcom roku. Ešte predtým sa pokúša s členskými štátmi vyrokovať lepšie postavenie krajiny v európskom spoločenstve. Zmeny pravidiel si však vyžadujú otvorenie Lisabonskej zmluvy (novelizovaná zakladajúca zmluva EÚ). Tu je päť dôvodov, prečo to ohrozuje aj Slovákov a prečo sa Európa obáva aj možného „brexitu“ (odchodu Británie z Únie, pozn.red.).
1. Koniec voľného pohybu osôbRočne prichádza do Veľkej Británie viac ako 300-tisíc prisťahovalcov, vrátane tých slovenských. Cameron ich chce okresať o viac ako polovicu. Mnohí z nich tam totiž podľa jeho slov prichádzajú kvôli štedrému sociálnemu systému. Britské návrhy sú v tomto ohľade prísne. Imigrantom chcú na štyri roky odoprieť daňové bonusy, zakázať im poberať prídavky na deti žijúce mimo Británie, poslať ich preč, ak si do šiestich mesiacov nenájdu prácu, obmedziť im právo priviesť si do krajiny rodinných príslušníkov, urýchliť vyhostenie odsúdených za zločiny a dlhšie zakázať príchod žobrákom a rôznym podvodníkom na britské územie. V Británii aktuálne pracuje vyše 50- tisíc Slovákov.
2. Slovensko by muselo prispievať viac do únijného rozpočtuAk by sa Británia odtrhla od únie, príjmy európskeho rozpočtu by sa značne oslabili. Briti svojím 11-percentným podielom by v ňom ako čistí prispievatelia po vystúpení z únie urobili takmer 5-miliardovú sekeru (príspevok Veľkej Británie po odrátaní toho, čo z únie dostane cez eurofondy, pozn. red.), na ktorú by museli doplatiť všetky členské krajiny. V prípade Slovenska by to predstavovalo zhruba 60 miliónov navyše, ktoré by musela krajina ročne posielať navyše do spoločného rozpočtu. Slovensko sa aktuálne podieľa na európskom rozpočte sumou približne 800 miliónov eur ročne, čo predstavuje zhruba 0,5 percenta rozpočtu EÚ. Únia na tento rok počíta v rozpočte so 145 miliardami eur na záväzky a 141 miliardami na platby.
3. Nedarí sa Nemcom, nedarí sa ani námNa Brexit, teda odchod Británie z únie, by doplatilo najviac Nemecko, Írsko, Luxembursko, Belgicko či Švédsko, s ktorými Briti najviac obchodujú. Nemecké firmy zamestnávajú v Británii takmer 400-tisíc ľudí. Berlín vlani vykázal prebytok obchodnej bilancie so Spojeným kráľovstvom vo výške 42 miliárd eur, ktorý bol druhý najvyšší, hneď po jeho obchodnom prebytku s USA. Do Británie smeruje približne pätina z nemeckej produkcie áut. Hodnota tohto exportu sa pohybuje okolo úrovne 18 miliárd eur, vďaka čomu patrí Británia medzi najväčšie trhy pre nemecké automobilky. Nemecko je pritom najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. Ak sa darí Nemecku, darí sa aj domácej ekonomike a naopak. Otvorenosť slovenskej ekonomiky meraná podielom vývozov a dovozov výrobkov a služieb na nominálnom hrubom domácom produkte dosiahla v minulom roku hranicu 186 percent.
4. Koniec pragmatizmu a propodnikateľskému prístupu v úniiVystúpenie Veľkej Británie z EÚ by podľa ekonómov tiež znamenalo, že ubudne silný hlas, ktorý favorizoval trhové riešenia, teda propodnikateľský prístup. V únii tak užostane „iba“ podobne ladené Holandsko, Írsko, Estónsko a čiastočne Fínsko. Vo všetkých prípadoch ide skôr o menšie krajiny. Dominovať tak začne francúzska južná vetva, presadzujúca centralizované riešenia v opratách verejného sektora, sekundovaná nemeckou snahou regulovať. Briti boli dosiaľ veľmi dobrým partnerom, pozerajúc aj na ich pragmatizmus pri spoločných rokovaniach.
5. Ohrozený európsky projektBrexit, a v súčasnosti aj grexit, teda možný odchod Grékov z eurozóny, vyvoláva napätie na trhoch a vôbec neprispieva k politickej stabilite v Európe. Prípadný odchod Grécka z eurozóny a následný odchod Británie z únie by znamenal značné politické riziko. Na politickej úrovni by sa rozbehli debaty, či krajiny nebudú nasledovať aj ďalší. V Európe po rokoch škrtoch a znižovania životnej úrovne ľudí totiž čoraz viac posilňujú extrémistické a zároveň populistické politické strany, ktoré sa k spoločnému európskemu projektu a spoločnej európskej mene stavajú s nevôľou.
Lenka, nás netrápi ani odchod VB ...
Hlavne ten prvý dôvod ma veľmi zaujíma.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty