Podnikatelia s inovatívnymi nápadmi, alebo ako sa to teraz zvykne pomenovať- startupisti, by mali mať od budúceho roka na Slovensku lepšie podmienky na podnikanie. Rezort ministerstva financií pre nich pripravil viacero zmien. Kažimír chce napríklad takýmto podnikateľom prvé dva roky od začiatku ich podnikania odpustiť platenie daní z príjmu. Ďalšie roky by mali túto daň oproti ostatným podnikateľom výrazne zníženú.
Aby sme Kažimírovi tlieskali ešte viac, chce im odpustiť platenie daňových licencií, a ako bonus im rozdá finančné poukážky spolu za 80 miliónov eur- na „dovzdelávanie sa“ a zaplatenie právneho či technologického poradenstva. Vyše 50- stranový dokument popisujúci zmeny, prichádza aj so zakotvením pojmu „startup“ v zákone. Doteraz legislatíva „startup“ nepoznala.
Ako to však s týmito pracovnými dokumentami býva, volajú sa pracovné preto, že sa v nich za behu veľa vecí ešte zmení. Jedna vec je pekne vyzerajúci dokument, na ktorom Kažimírovi „chlapci“ pracovali s chlapcami z reálneho života- teda v tomto prípade so startupovými expertmi (ktorí okrem teórie majú za sebou aj prax), ale na druhej strane ešte príde na rad politické rozhodnutie a obmedzenie štátneho rozpočtu. Ak by aj nakoniec prešla len časť z navrhovaných opatrení, treba uznať, že sa po rokoch niektorá z vlád konečne pustila do podpory tejto formy podnikania. Aj keď, zo Slovenska sa ani vďaka týmto opatreniam nové Silicon Valley nestane.
Podľa dostupných údajov vzniklo za posledné tri roky na Slovensku približne 1000 startupov. Veľká časť z nich však na trhu neuspela. Ako rýchly štart mali na začiatku, takou veľkou rýchlosťou padli na kolená. Dôvodom bolo nedostatok peňazí. Väčšina startupov totiž vyvíja technologický produkt, do ktorého v začiatkoch potrebujete naliať nemalé finančné prostriedky.
Predstavte si, že s takým produktom prídete do banky pýtať si úver. Prichádzate s niečím novým, čo ešte na trhu nie je. Nemáte teda istých zákazníkov. V podstate ani neviete, či o tom bude záujem, nielen zo strany zákazníkov, ale i potenciálnych budúcich investorov. Keď vám nepožičia bohatý kamarát, alebo ste si nenabalili zazobanú zbohatlíčku, budete to mať pri takomto podnikaní dosť ťažké. Štát chce preto po novom začínajúcim firmám poskytovať úvery za výhodnejších podmienok.
Pýtate sa, odkiaľ má zrazu štát peniaze na takéto opatrenia? Ako sa v dokumente píše, peniaze by mali na to pritiecť z Bruselu. Tie naše eurofondy. Vraj pri týchto programoch podporujúcich technológie by k rodinkárstvu a korupcii dochádzať nemalo. Skúsenosti s podporou startupov z eurofondov sme ešte nemali, takže nekričme hop…
Keby ste si chceli k téme prečítať viac, venovala som sa jej aj v tomto článku: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/326438-zacinajuce-firmy-s-dobrym-napadom-nebudu-platit-dane/
Alebo si pozrite názor jedného z tých, ktorý nesedí za úradníckym stolom, ale so startupmi žije: http://jonatanus.sk/post/93398178616/na-ministerstve-si-precitali-moj-blog-a-stalo-sa-toto
Tieto "startupy" v bankách ...
Pani Buchláková, na rečiach, aj ...
No dobre, Bejby, ale kto bude ten ...
Celá debata | RSS tejto debaty