Keď srdce lomcuje rozumom

Rozhodovanie ľudí vo voľbách je z veľkej časti ovplyvňované procesmi, ktoré si neuvedomujú. Nevedomé procesy ovplyvňujú aj tú najlepšiu heuristiku. Ľudia si iba samoľúbo myslia, že sú racionálne, logicky uvažujúce bytosti, čo bol antický ideál putujúci ľudstvom dodnes. V skutočnosti máme ďaleko bližšie k magickému, citovo veľmi ovplyvňovanému, často skreslenému mysleniu. Experimenty ukazujú, v ako nečakanej miere sú vedomé heuristické procesy ovplyvňované afektívne. Povedané jednoducho: srdce lomcuje rozumom.

Cynici a väčšina ekonómov prirovnávajú konanie voličov ku konaniu spotrebiteľov, ktorí rozumne „hlasujú svojimi peňaženkami“. V skutočnosti si však voliči takto počínajú iba výnimočne. Z empirického hľadiska platí, že medzi hlasovaním a materiálnymi záujmami voličov existuje iba veľmi nepatrná súvislosť.

Voliči spravidla dávajú prednosť takej politike, ktorú považujú  za všeobecne prospešnú pre členov svojej spoločnosti. Kľúčovým slovom je „považujú“. Voliči takmer nikdy neučinia nutný nasledujúci krok, ktorý vyžaduje, aby sa zamysleli nad kritickou otázkou: „Sú opatrenia, ktoré podporujem, naozaj účinným prostriedkom, ako všeobecný blahobyt zvýšiť?“

Čo všetko voliči nevedia, by hádam zaplnilo celé univerzitné knižnice. V posledných niekoľkých desaťročiach práve politológovia a ekonómovia, ktorí skúmajú politiku, znovu oživujú odveké obavy, či sú občania naozaj schopní vládnuť si sami, v rámci demokracie a prostredníctvom odovzdania svojho hlasu vo voľbách. V demokracii má totiž rovnakú váhu hlas plne informovaného, politicky sofistikovaného jedinca ako hlas človeka politicky pologramotného, ktorý nevie, komu a čomu hlas dáva, pretože ho to nezaujíma, je ľahko ovplyvniteľný a lacno sa kúpi. Preto je demokracia považovaná mnohými ľuďmi za zmes podvodu so sebaklamom. Zástancom ľudských práv a politickej demokracie, medzi ktorých sa zaraďujem aj ja, znejú tieto úvahy hrozne.

Z naivného pohľadu majú ľudia pocit, že politici dôsledne slúžia občanom, že demokracia funguje preto, že voličom dáva to, čo chcú. Väčšina skeptikov voči demokracii je naopak presvedčená, že demokracia zlyháva preto, že voličom nedáva to, čo chcú. Podľa môjho názoru však demokracia zlyháva práve preto, že voličom dáva presne to, čo chcú.

Demokracia má totiž v sebe zakomponovanú obrovskú externalitu. Iracionálny volič neškodí len sám sebe. Poškodzuje rovnako každého, kto pre jeho iracionalitu čelí väčšiemu riziku, že bude musieť žiť v krajine, ktorá zaviedla kontraproduktívne a nezmyselné vládne opatrenia. A práve preto, že náklady voličskej iracionality sú z väčšej časti externé- nesú ich iní ľudia– spoločensky škodlivé vládne návrhy a opatrenia víťazia vďaka tomu, že si ich občania želajú.

Mnoho ľudí pritom uvažuje o voľbách zvláštnym spôsobom. Podľa väčšiny má jednotlivý hlas veľmi nízku pravdepodobnosť, že môže výsledky volieb ovplyvniť. Realistický egoista preto nevenuje politike žiadnu pozornosť. Dáva prednosť tomu, aby bol- ekonomickým žargónom povedané- „racionálne neznalý“.

Predvolebné kampane na Slovensku, čoho sme svedkami aj teraz tesne pred komunálnymi voľbami, stavajú práve na tejto skutočnosti.  Vyhráva ten kandidát, ktorý predstaví čo najjednoduchšie a najlepšie pochopiteľný predvolebný slogan a kampaň, v ktorej zvíťazí srdce nad rozumom, pričom sa spolieha na čo najväčší počet racionálne neznalých ľudí.

Zlomia nás populisti?

14.02.2017

Ešte pred migračnou krízou hovorili európski lídri o potrebe užšej integrácie. Pár mesiacov na to, keď nekontrolovateľný prílev migrantov využili vo svoj politický prospech populisti a extrémisti, sa ukazuje hlbšia integrácia ako utopistická myšlienka. Pochybnosti priniesol už vlaňajší výsledok britského referenda, kde si Briti tesnou väčšinou zvolili odchod Veľkej [...]

Briti otvorili neliečené rany únie

24.06.2016

Britskí euroskeptici ako aj eurooptimisti otvorili témy, s ktorými sa nielen Briti pasujú už niekoľko rokov. Nekontrolovateľný prílev migrantov, prílišná bruselská byrokracia a regulácie či vágne riešenia bezpečnostných hrozieb označujú odborníci ako začiatok konca únie v prípade, ak nedôjde k zásadným reformám v jej fungovaní. O zreformovanie Európy bojoval [...]

Skloňme hlavy pred Britmi

23.06.2016

41 rokov spojenectva Veľkej Británie so zvyškom Európskej únie bolo poznačené množstvom výnimiek. Už niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná aj ako železná lady, bola proti užšej spolupráci v únii na úkor národných záujmov a chcela stoj čo stoj zo spoločného európskeho bloku iba profitovať. Bola to práve ona, ktorá vybojovala pre Britov v roku [...]

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

Čertovica / Auto / Doprava /

Horský priechod Čertovica bude cez víkend úplne uzavretý

21.11.2024 10:05

Dôvodom je zaťažkávacia skúška mosta.

Lenka Buchláková

Ekonomický blog "Od eka do eka" prináša príspevky na aktuálne politicko-ekonomické témy nielen zo Slovenska. Všetko to, čo sa do tlačených novín Pravdy nezmestilo. Autorka je ekonomickou redaktorkou denníka Pravda. spravy.pravda.sk/autor/132-bu…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 682697x
Priemerná čítanosť článkov: 10836x

Autor blogu