Viete si v hlave narýchlo prejsť, koľko neočakávaných udalostí sa vám v uplynulom roku prihodilo? Koľko životných situácii ste nedokázali včas predvídať? Koľko z nich sa riadilo nejakým harmonogramom?
Nielen vo vašom osobnom živote, ale aj v ekonomike bolo v roku 2014 množstvo „čiernych labutí“. S týmto pojmom prišiel po prvýkrát Nassim N. Taleb. Patrí k popredným znalcom mechanizmov trhového kapitalizmu, o čom svedčí fakt, že patril k prvým, ktorí otvorene predvídali nástup finančnej a hospodárskej krízy, na čom patrične zarobil.
,,Čierna labuť“ činí ďaleko dôležitejším to, čo nevieme, než to, čo vieme. „Čiernu labuť“ skrátka neočakávame. Ide za hranicu obvyklých očakávaní, pretože z ničoho, čo sme v minulosti poznali, sa nedá vyvodiť, že takáto situácia nastane. Má však pre náš život mimoriadny dopad. Zaujímavé podľa Taleba však je, že aj napriek tomu, že ide o udalosť extrémnu a nepredvídateľnú, ľudská prirodzenosť nás núti nachádzať pre ňu dostatočné vysvetlenia a vytvára tak dojem, že ju bolo možné predvídať a takisto aj objasniť.
Najhoršie na tom celé je, že sa neustále správame, či už v osobnom živote alebo na poli ekonomiky tak, ako keby fenomén „čiernej labute“ neexistoval. Najmä analytici a ekonómovia sa správajú, ako keby mali v rukách prostriedky, ktorými dokážu odmerať neurčitosť. Predvídali v roku 2007, že príde hospodárska a dlhová kríza, ktorá bude trvať roky? Predvídal niekto pred rokmi, ako sa vyvinie situácia na Ukrajine, a že prerastie až do vojnového konfliktu? Predvídal niekto, že ruská ekonomika sa bude zmietať aktuálne v tak vážnych problémoch ako v roku 1998, kedy musela krajina vyhlásiť bankrot?
Predvídali ste, že vás partner niekedy podvedie? Predvídali ste, že prídete o prácu? Predvídali ste, že budete riešiť v uplynulom roku stratu blízkeho? Napriek tomu konáme tak, ako keby sme toho schopní boli, a ešte horšie, ako keby sme historický vývoj dokázali vedome ovplyvňovať.
,,Čierne labute“ predpovedať nejde, a nemali by sme sa o to ani naivne pokúšať. Treba sa ich existencii prispôsobiť. Netreba zabúdať, že pokiaľ niečo, čo je takmer s istotou očakávané, sa nakoniec nestane, je tiež „čierna labuť“. Medzi nepravdepodobnou udalosťou, ktorá nastane, a pravdepodobnou udalosťou, ktorá nenastane je istá symetria, sú rovnocenné. Zamerajte sa na svoju neznalosť. Vyťažte čo najviac z pozitívnych, šťastných „čiernych labutí“, cielene podobné príležitosti vyhľadávajte. Život a mechanizmus voľného trhu je pokus- omyl. Ekonómovia a analytici by sa mali okrem formulovania teórií, ktoré nás vedú k istým projekciám a prognózam, radšej zamerať na odolnosť svojich teórií a na dôsledky prípadných chýb.
Chvasty, dristy... od Marišky... poriadne... ...
Zvrátená úvaha redaktorky sa prejavila... ...
Tato kriza ma rovnake priznaky, ako ...
svetlo ...ja som ihneď vedela, že ...
Celá debata | RSS tejto debaty