Založ si blog

Zlyhania poslancov a vlády nahrávajú podvodníkom (videoblog)

Podnikateľ kúpi auto, ktoré je napísané na firmu, ale vyváža sa na ňom jeho dcéra. Firma sa dostane do krachu. Majiteľova dcéra stále žije v luxuse, vyváža sa na firemnom aute a poberá ďalšie výhody z firmy, pričom na druhej sú veritelia, ktorí márne čakajú na svoje peniaze. Toto je súčasná realita na Slovensku.

Existuje u nás veľa spoločností, kde spoločníci sú rodičia a zamestnávajú svoje deti. Napríklad ich dcéra robí vo firme štandardnú administratívnu prácu so štandardným platom. No mimo toho jej spoločnosť platí najdrahší paušál na mobil a preváža sa na luxusnom firemnom aute. Toto je plnenie, ktoré poskytla spoločnosť príbuznej osobe za podmienok, ktoré nie sú štandardné. Keď sa však firma dostane do krachu, exekútor nemá na čo siahnuť, firma totiž nemá žiaden majetok. Všetko je prepísané na rodinných príslušníkov a spriaznené firmy. Terajší zákon je na toto zneužívanie obmedzeného ručenia spoločníkov prikrátky.

Vláda nedávno navrhla v novele Obchodného zákonníka, aby sa toto plnenie považovalo za vrátenie vkladu do spoločnosti. Rovnako to funguje v Nemecku či Rakúsku. Podobnému podvodnému podnikaniu, kedy spoločníci vo firme prevádzajú peniaze na iné spoločnosti či rodinných príslušníkov a dlžníci tak zostávajú bez peňazí, mali byť minulosťou.

Prečo mali byť minulosťou?

Vládna strana prišla so zmenou legislatívy, ktorá sa však nepozdávala prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Novela Obchodného zákonníka, ktorá mala zabrániť prepychu v rodinných eseročkách, totiž  zavádzala aj viacero kontraproduktívnych zmien. Ako napríklad jednoeurovú eseročku, ktorá nemala byť taká výhodná, ako o nej vládna strana rozprávala.

Na poslednom rokovaní parlamentu v tomto roku sa však poslancom Smeru aj napriek ich väčšine v parlamente nepodarilo prelomiť prezidentovo veto. Na prelomenie veta bola potrebná nadpolovičná väčšina zo všetkých 150 poslancov. Za novelu ale opätovne hlasovalo len 75 z nich. Na jej schválenie teda chýbal jeden hlas.

Poslanec za Smer Anton Martvoň vysvetľoval nečakané fiasko dopravnou situáciou v meste. „Niektorí naši poslanci pre zápchy a pre nejaké problémy, vyzerá to tak, že nestihli dobehnúť, čiže niekedy sa to skrátka stane, je to veľký klub,“ uviedol po hlasovaní Martvoň. Ako dodal, viacerí poslanci práve dobiehali do sály, Viera Tomanová si išla až nohy dolámať. Keď dobiehala na hlasovanie, spadla na schodoch a aj vďaka nej táto novela neprešla.  Vláda chce však novelu Obchodného zákonníka poslať na opätovné prerokovanie do parlamentu v budúcom roku, hádam už nie s takým koncovým fiaskom.

Príklady zlyhania vlády v boji s daňovými podvodmi však pri tomto príklade nekončia. Vláda stále odkladá prijatie priamej trestnoprávnej zodpovednosti firiem.


 

A také veľkolepé plány mali odborníci na ministerstve spravodlivosti. Ak zákon o priamej trestnoprávnej zodpovednosti nakoniec prejde, nebude tak prísny, ako sa pôdvodne plánovalo. Rezort spravodlivosti totiž urobil určité ústupky voči podnikateľom, ktorí zaslali v rámci pripomienkového konania desiatky pripomienok.

Zlomia nás populisti?

14.02.2017

Ešte pred migračnou krízou hovorili európski lídri o potrebe užšej integrácie. Pár mesiacov na to, keď nekontrolovateľný prílev migrantov využili vo svoj politický prospech populisti a extrémisti, sa ukazuje hlbšia integrácia ako utopistická myšlienka. Pochybnosti priniesol už vlaňajší výsledok britského referenda, kde si Briti tesnou väčšinou zvolili odchod Veľkej [...]

Briti otvorili neliečené rany únie

24.06.2016

Britskí euroskeptici ako aj eurooptimisti otvorili témy, s ktorými sa nielen Briti pasujú už niekoľko rokov. Nekontrolovateľný prílev migrantov, prílišná bruselská byrokracia a regulácie či vágne riešenia bezpečnostných hrozieb označujú odborníci ako začiatok konca únie v prípade, ak nedôjde k zásadným reformám v jej fungovaní. O zreformovanie Európy bojoval [...]

Skloňme hlavy pred Britmi

23.06.2016

41 rokov spojenectva Veľkej Británie so zvyškom Európskej únie bolo poznačené množstvom výnimiek. Už niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, nazývaná aj ako železná lady, bola proti užšej spolupráci v únii na úkor národných záujmov a chcela stoj čo stoj zo spoločného európskeho bloku iba profitovať. Bola to práve ona, ktorá vybojovala pre Britov v roku [...]

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

kosovo

Srbský politik Milan Radoičič sa priznal k príprave útoku v Kosove

29.09.2023 20:57

Viedol skupinu ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou.

Rusko Ukrajina vojna Putin vojaci stretnutie uarus

Putin: Väzni zabití na Ukrajine splatili dlh spoločnosti

29.09.2023 20:38

Armáda a Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z trestaneckých kolónií.

walesa

Osemdesiatročný Wałęsa chce znova búrať režim. Ak Kaczyński vyhrá voľby, bude občianska vojna, varuje

29.09.2023 19:30

Búrlivák, ktorý pomohol skoncovať s komunistickou érou v Poľsku, má na chrbte už osem krížikov. Lech Wałęsa sa ihneď po oslavách okrúhlych narodenín chystá podporiť opozíciu proti strane svojej niekdajšej pravej ruky, dnes najmocnejšieho muža Poľska Jarosława Kaczyńského.

Lenka Buchláková

Ekonomický blog "Od eka do eka" prináša príspevky na aktuálne politicko-ekonomické témy nielen zo Slovenska. Všetko to, čo sa do tlačených novín Pravdy nezmestilo. Autorka je ekonomickou redaktorkou denníka Pravda. spravy.pravda.sk/autor/132-bu…

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 667665x
Priemerná čítanosť článkov: 10598x

Autor blogu